Aktywizacja

O co chodzi?

W dziale znajdziesz bazę instytucji, które promują działania opierające się na zasadach lekkiej stopy. Możesz tutaj poczytać o akcjach i kampaniach, które zostały podjęte w celu aktywizowania lokalnych społeczności. Informujemy też o wydarzeniach, w których możesz wziąć udział.

Ile Twoich pieniędzy idzie na przemiał?

oplacaMINIBycie eko jest trendy.

Coraz więcej celebrytów angażuje się w medialne akcje i nakłania do ekologicznego stylu życia. Zachęcają nas do zainwestowania w energooszczędne oświetlenie, do oszczędzania wody czy do noszenia zakupów w bawełnianej torbie o najmodniejszym wzorze.

Wszystkie te happeningi są niewątpliwie bardzo pożyteczne, jednak czasem rozczarowują powierzchownością.

Przejście przez życie „lekką stopą” wymaga dogłębnej refleksji i kompleksowych rozwiązań. Do uzdrowienia organizmu nie wystarczy jedno lekarstwo.

Najlepiej zmienić styl życia. Całą jego filozofię.

Z ekologią jest tak samo. Trzeba spojrzeć na problem całościowo i zmienić sposób myślenia. Chodzenie na zakupy z torbą wielokrotnego użytku nie wystarczy.

Jeden ważny argument w czasach kryzysu jest nie do przecenienia. Życie ekologiczne jest ekonomiczne!

Zachęcam, żeby każdy przyłączył się do akcji, która już od jakiegoś czasu była propagowana na zachodzie. Spróbujcie przeżyć jeden miesiąc za grosze. Uregulujcie stałe rachunki, takie jak prąd, gaz, czynsz itp. Przeznaczcie sobie na każdy tydzień określoną (mniejszą niż zwykle) kwotę pieniędzy. To będzie Wasz limit, którego pod żadnym pozorem nie możecie przekroczyć.

Taki eksperyment niesie ze sobą same profity. Dzięki powyższym ograniczeniom kupujecie tylko najpotrzebniejsze artykuły. Koniec z kompulsywnymi zakupami. Czas pożegnać nikomu niepotrzebne produkty, które kupowane pod wpływem impulsu, wcześniej czy później lądują w koszu i powiększają lawinowo rosnącą górę śmieci na wysypisku.

Doświadczenie to uczy także kreatywności. Kiedy chcesz mieć nowy ciuch, a jesteś ograniczony przez nieprzekraczalny budżet, zawsze możesz zrobić coś z niczego. W końcu potrzeba jest matką wynalazku!

Wystarczy zrobić porządek w szafie i trochę pokombinować. Tu coś odciąć, tam coś przeszyć, dołożyć nowy element, poszukać alternatywnych dodatków. Poszukiwania przynoszą dużo radości. Z kolei, gdy kończą się pieniądze przeznaczone na jedzenie, można zajrzeć w odmęty kuchennych szafek i przekonać się, że ze znalezionych tam składników można wyczarować naprawdę wykwintne potrawy. Wiem co mówię, bo sam przeprowadzając ten eksperyment też dotarłem do tego etapu :) .

Nagle wszystko staje się kwestią pomysłowości. Zmienia się punkt widzenia.

Jest jeszcze jeden bardzo ciekawy i pouczający sposób na sprawdzenie „lekkości swojej stopy”.

Wyobraźcie sobie, że mamy poniedziałkowy poranek, a śmietnik w Waszym mieszkaniu jest pusty, gdyż opróżniliście go poprzedniego wieczoru. Od tego momentu wszystko, co wyrzucicie będziecie musieli nosić ze sobą do końca tygodnia. Będziecie przemieszczać się
z wyprodukowanymi przez siebie odpadami do pracy, na zakupy, na imprezy, nosząc je cały czas przy sobie. Czy w tej sytuacji kupicie wodę mineralną w małych buteleczkach? Czy może postawicie na ekonomiczne opakowanie? Czy zdecydujecie się na herbatę
w jednorazowych torebkach? A może polubicie liściasty napar? A co z zakupami produktów spożywczych? Sięgnięcie po plastikowe tacki, widelczyki, kubeczki? Lista rzeczy, które mogłabym tu wymienić jest naprawdę długa.

Niestety wciąż jeszcze niewiele osób potrafi myśleć w ten sposób. Dlatego zachęcam do refleksji nad opisanymi zagadnieniami.

Warto pochylić się nad tą kwestią, by dojść do wniosku, że uważne, ekologiczne życie przynosi same pożytki.

Pozwala odciążyć Matkę Ziemię, sprawia, że w portfelu pozostaje więcej pieniędzy i daje poczucie zadowolenia, kiedy udaje nam się zrealizować wytyczane cele!

Zatem, kalkulatory w dłonie i do dzieła!

  • Dodałabym: firmy powinny zastanowić się jaki sens ma papierowa reklama – ile wydają na nią pieniędzy – może warto zainwestować w reklamę w sieci. Jedną z interesujących form reklamy jest katalogowanie, czyli dodawanie do katalogów stron. Polecam moderowane katalogi.

    Autor: http4u — 10/2011, 7:56

  • Ekologicznie = ekonomicznie. Należy tylko dodać że w obecnym systemie finansowym ekonomicznie = rozrzutnie, bo to właśnie niczym nieograniczona konsumpcja nakręca gospodarkę, także ograniczanie wydatków/zakupów wpływa na mniejsze dochody przedsiębiorstw (w każdej branży, transport/dystrybucja/reklama/produkcja itp.), automatycznie przekłada się to na większe bezrobocie, pogłębienie kryzysu. Gospodarka jako system naczyń połączonych oparta o bardzo niezdrowe zasady to największy nasz problem. Szukajmy przyczyn tego stanu rzeczy, a nie walczmy ze skutkami, ekologiczne podejście (nie ekoterrorystyczne/zielone) może zaistnieć dopiero gdy stworzymy mądrzejszy system.

    Mądrzejszy system to taki, który nie generuje odpadów. Przykładem jest natura… Jesienne liście, zwalone drzewo, rozkładające się truchło lisa – materiał który zawsze jest wykorzystany wtórnie w 100% – to jest przykład inteligentnego systemu który nigdy się nie zawali. W naszym prymitywnym systemie możemy być tylko eko-terrorystami

    Autor: Cypher — 11/2012, 20:49

Przepraszamy, możliwość dodawania komentarzy jest obecnie wyłączona.

* szota.biz
© PasjoTeka / EkoPasja 2009 / 2012