www.EKOPASJA.pl

O PASJOTECE

Portal ma charakter informacyjny i niezależny. Materiały, które na nim znajdziesz, opierają się na zasadach lekkiej stopy. Promujemy ideę zrównoważonego rozwoju, odwołującą się nie tylko do ekologii, ale też świadomej konsumpcji i działań społecznych. Staramy się prezentować innowacyjne rozwiązania technologiczne, które pozwalają ograniczać degradację środowiska naturalnego. Poszukujemy nowych trendów w designie i sztuce, które promują odpowiedzialny styl życia. Zależy nam na propagowaniu zachowań aktywizujących ludzi i pomagających w rozwoju wspólnot lokalnych. Zbieramy też pomysły na oryginalne sposoby spędzania czasu wolnego.

Sześć sposobów na lekka stopę

Poznaj „zasady lekkiej stopy”.
Każdego dnia zostawiamy na Ziemi odcisk swojej stopy. Wielkość tego odcisku zależy od stopnia uciążliwości naszych zachowań.
Zasady, które proponujemy ułożone są hierarchicznie, od najbardziej skutecznych po najmniej efektywne. Poznaj je i stosuj na co dzień!

Przemyślenie

Jeśli się dobrze zastanowić, wiele rzeczy można zrobić lepiej. Prowadząc spór można zrobić przerwę i przemyśleć, jak się dogadać. Można czasem spojrzeć na własny dom z boku i razem ze współlokatorami przeanalizować codzienne zachowania, tak by zużywać mniej energii, czy wytwarzać mniej odpadów.

Odrzucenie

Warto z dystansem spojrzeć na okazje i promocje. Lepiej kupować to, co potrzebujemy. Odrzucajmy rzeczy, zabierające nam tylko miejsce, czas i których trzeba się będzie później pozbyć.

Redukcja

Ograniczajmy ilość zużywanej wody, energii. W sklepie wybierajmy tak pakowane produkty, by przynosić do domu jak najmniej śmieci. Tak jest taniej dla Ciebie i lżej dla Ziemi.

Ponowne użycie

Cieszmy się tym, co mamy tak długo, jak tylko jest to możliwe. Wybierajmy takie rzeczy, które będą z nami jak najdłużej. A jak nie będą nam już przydatne, przekażmy  je dalej – niech się cieszą nimi inni.

Naprawa

Jeśli coś w naszym domu się zepsuje, nie rozwiązujmy problemów za pomocą gazetek z ofertami nowych produktów. Wykażmy się przedsiębiorczością i naprawmy usterkę sami, lub znajdźmy odpowiedni serwis. Dajmy swoim rzeczom drugie życie.

Odzysk

Jeśli nasza rzecz nie nadaje się już do jakiegokolwiek użycia, znajdźmy dla niej odpowiednie miejsce (np. punkt skupu, sklep, odpowiedni kontener), by materiały, z których została wytworzona, mogły być ponownie zagospodarowane. Zadbajmy o to, by nasze rzeczy nie stawały się śmieciami.

Lekka stopa w praktyce (czyli jak dać odetchnąć ziemi):
- „reklama – jak ona działa?”
- „zakupy – dlaczego tak?”
- „odpady – liczy się styl”
- „dom – liczy się styl”
- „aktywizacja – słowniczek”
- „aktywizacja – działania” + scenariusze zajęć dla nauczycieli

* szota.biz
© PasjoTeka / EkoPasja 2009 / 2012